Na początek należy sobie zdać sprawę z jednej, istotnej rzeczy. Parkingi zwłaszcza te w okolicach supermarketów, nie są bezpiecznym miejscem dla jakichkolwiek pojazdów.

Zgodnie z informacją, jaką podaje gazeta Daily Mail w Wielkiej Brytanii rocznie dochodzi do około 3,5 miliona wypadków i kolizji samochodów. Aż 700 000 z nich to stłuczki, do których dochodzi na parkingach, co przekłada się na 169 milionów funtów strat co roku.

Z wypadkami tego typu związane są dwa, istotne problemy. Jeżeli do wypadku dochodzi na oczach świadków i/lub właściciela uszkodzonego pojazdu, to wtedy sprawa załatwiona jest bardzo szybko i polubownie.

Należy jednak zwrócić uwagę, że ponad 94 000 sprawców tego typu stłuczek ucieka z miejsca zdarzenia. Ponadto, należy także zwrócić uwagę na to, że w większości przypadków stłuczki na parkingach, powodują raczej niewielkie uszkodzenia takie jak zarysowane drzwi etc.

W Wielkiej Brytanii ubezpieczyciele oferują coś takiego jak „No Claim Bonus”, który utracimy, jeżeli pokryjemy naprawdę samochodu z naszego ubezpieczenia. Dlatego też wielu właścicieli samochodów wychodzi z założenia, że lepiej pokryć naprawę tego typu uszkodzenia z własnej kieszeni, niż ściągać odszkodowanie z OC.

Odrębnej analizy wymaga jednak kwestia co zrobić, kiedy to my właśnie jesteśmy sprawcami zdarzenia. Zasady w tym przypadku są niezwykle proste i czytelne.

Należy zatrzymać samochód, włączyć światła awaryjne i zadzwonić pod numer 999 jeżeli ktoś jest ranny lub 101, jeżeli jest to niewielka stłuczka.

Numer 101, jest to telefon na policje, który w przeciwieństwie do 997 nie jest numerem alarmowym. Należy pamiętać o tym, że odjechanie z miejsca wypadku, jest złamaniem Brytyjskiego Prawa Drogowego. Mało tego, jeżeli w ciągu 24 godzin nie zgłosimy zdarzenia na policje, to wtedy musimy liczyć się z tym, że możemy otrzymać punkty karne lub dostać zakaz prowadzenia pojazdów.

 

Jeżeli właściciela pojazdu nie ma, powinieneś zostawić następujące dane:

  1. imię i nazwisko
  2. adres
  3. numer telefonu
  4. czy jesteś właścicielem pojazdu, a jeżeli nie to kto jest
  5. szczegóły na temat ubezpieczenia
  6. markę, model, numer rejestracyjny i kolor pojazdu
  7. Czas w którym doszło do zdarzenia

Co jednak w przypadku, jeżeli to nasz pojazd został poszkodowany? Jak podaje RAC, firmy ubezpieczeniowe zwykle oferują pokrycie 50% kosztów związanych z naprawą uszkodzonego podczas stłuczki parkingowej, pojazdu.

Do ciebie jednak należy udowodnienie tego, że dana osoba jest w 100% odpowiedzialna za stłuczkę. Jeżeli ci się to uda, to wtedy firma ubezpieczeniowa może pokryć całość kosztów.

Podsumowując, ludzie w Wielkiej Brytanii rzadko zgłaszają się na policję, jeżeli zostaną poszkodowani w tego typu zdarzeniu. Wynika to z tego, że boją się kosztów, które mogłoby się pojawić. Jest to jednak błędne.

Należy także pamiętać o tym, że w przypadku nie dostaje się pkt karnych, i kiedy nikt nie ucierpiał nie ma potrzeby zgłaszać czegokolwiek na Policję.

  • Please prove you are human by selecting the heart.
Call Now Button